örgü hakkında

 

Tığ işi açıklaması

Tığ süreç el yapımı kumaş, giyim ya da konu. Başlığı 19. yüzyılda Elizabeth Grant tarafından Highland Lady Anıları "çoban örgü" nda izlenen iğne bu tür erken yazılı başvurusu. Tığ işi modelleri için ilk defa yayınlandı P ™ n ™ sarkık ™ 1824 yılında.

Tığ okuyucular için iğne diğer tip temellerini izah değil aynı zamanda tığ işi uygulanması teknikleri için ayrıntılı talimatlar içeren Kış Hediye, 1847 yılında yayına göre, XIX yüzyılda yeni olduğunu kanıtı. Godey Lady Kitabı Açıklama tığ işi. Örme kumaş eski çağlardan beri bilinen, ancak 1800 öncesi gelen, ne de koleksiyonlarında partner, bilinmeyen tığ işi desenler, ne arasında araştırma sırasında keşfedilir.

Örme ansiklopedi bu tür göre bir aile olarak XIX yüzyılda ortaya çıktı, ancak bunun yerine iğne kanca kullanarak vardır. Bir kanca ile ilgili kabul edilen en eski örnekleri, aslında karşılanmıştır. Donna yanlış tığ işi tığ işi kökeni hakkında soğutucu hipotezi düşünüyor: bugüne kadar korunmuş dantel tığı, için, örgü engeller vida var "havada." Soğutucu sanayileşme başında iğne bu tür gelişimi için itici güç olduğunu göstermektedir. Tığ işi örme üretiminde örme ve pamuk ipliği el sanatları malzeme bu tür için en uygun diğer yöntemlere göre daha filamentler çok daha fazla sayıda gerektirir.

Ve çırçır makine ve Avrupa ve Kuzey Amerika'da mekanik pamuk ipliği dönen tekerlekler daha yaygın kullanılabilir ve ucuz hale geldi sonra. İlk dantel tığı bükülmüş iğneler ve mantar işleme ilkel, böyle kötü İrlanda Örgü tarafından kullanılır ve dekore ve bayan elleri dikkat çekmek için nasıl iş için değil, yalnızca oluşturulan pahalı gümüş, çelik, fildişi, idi. İrlanda'da, kıtlık kabartma bir şekilde emir kanca dantel idam sağlamaktı. 1846 modellerinin ilk kitabı yayımlanan Mlle Riego işleri Blanchard, genellikle tığ işi bu tür icat ile yatırıldı. Avrupa ve Amerika'da İrlanda tığ için moda kadar sürdü. Yıllar 19101920 içinde tığ bağlantı şekilleri ve yöntemleri daha da karmaşık oldu.

B örgü Kanca sonundan yayıldı. Özellikle insan modelleri için onları borçlanma ile dantel usta Örme ve. Bu gün, örme çok popüler oldu ve tığ işi öğrenmek kolay en sevdiği faaliyetler arasında yer vardır, bu daha kolay. Kısa, uzun kanca, çatal basit tığ, bir kanca ve özel bir fiş (Shalev zımba) veya İrlanda dantel (Brüksel) bir ürün tek tek motifleri birlikte tığ işi dantel kullanarak: [Tığ aşağıdaki türlerden ayrılır. Düz ve dairesel: örme iki yolu vardır.

Düz yönde örgü basit bir örgü içinde ilerleme ve geri (Her sırada ve vyvyazyvaniem döngü dönme sonunda twist) Bu örme hiçbir yanlış tarafı, ya da sadece ileri kırma ve her satırın sonunda konuları tespit edebilirsiniz. Dairesel örgü ürünleri örgü veya (dikişsiz) silindirik veya dairesel vardır.

Eğer kroşe iplik iş parmağını ve sol elin işaret parmağı tutarsa. Kanca üçüncü parmak üzerinde çizim, sağ el baş ve işaret parmakları tutulur. Konuya ücretsiz döngüye dişli kanca, oturana, ve içinden çekti. Tığ işi döngüler ana türü: hava, polustolbik, sc, yo içeren sütunlar.

Tığ hızlı ve sağlam, kabartma desenleri sadece oluşturma yeteneği, ince bir, fishnet, bir dantelli kumaş benzer. Tığ giyimi (ve daha fazlası) ya da takı (ve benzeri) bir bütün (örneğin, vb) ve dekoratif unsur olarak giysi yapımında kullanılır. [İlk tığlar kanca o düz sopa bir anlamda değildi.

Şimdi farklı malzemelerden yapılmış kanca kullanır: Çeşitli metal, kemik, plastik, ahşap, (0.5 8mm) kalınlıkları. Kalın yün veya sentetik iplik örme eşya için 36mm kullanmak Hooks. Daha ince kanca (çapı 1,52,5 mm) almak. Açıklama tığ örgüEğer örme ince bir iplik sağlam kanca alırsak kumaş geniş açıklıkları olan, açık-eseridir.

Biz kalın ve ince iplik kanca alırsanız, sıkı örgü olsun. Kanca kalınlığı doğru oranda derinin yaklaşık iki katı kalınlığında olmalıdır. Kumaş dokusu, tığ örgü farklı bir iş parçacığı tür ve düşük yoğunluklu genişleme örme. Bu özellikler bize sadece tığ işi yün ve pamuk ipliği uygulamalarına izin verir. [ Örgü desenleri döngüler ve barlar çeşitli kombinasyonları oluşur.

Döngüler ve bar ana türleri şunlardır: hava döngü. Hava döngü yardımıyla gelecek örgü temelini oluşturdu. Ayrıca, bu döngüler oluşturma ve artış (sonraki satıra geçiş) kullanılır. Ilk döngü karşılar. Içine dişli Kanca, yakalanan ve bir düğüm iplik çalışma içine çekilir, yeni bir döngü tekrar girdi ve matkap dize kanca yo vytyagivaetya olduğunu.

Lisans veya döngü. Kanca, bir döngü girmiş yo çalışır ve döngü içinde çekilir. Yine yo kanca üzerinde gerçekleştirilen ve her iki döngü kanca bulunur geriye çekti. Bir sonraki sütun zincirinin sonraki döngü oluşur. Yo Polustolbik. Sütun sc yukarıda elde edilen, ancak yo sütun daha azdır.

Tuval ile ilgili güçlü yatay satırları ile oldukça yoğun bu tür sütun. Yo bir kanca üzerinde çalışan, kanca örme sırasında aşağıdaki döngüye tanıtıldı. Bu döngü iplik işi çekilir aracılığıyla, sonra kanca üç döngüler çekilir kanca üzerinde yo ikinci (saat yönünün tersine). Sütunlar iki, yo üç veya daha fazla.

. TI Eremenko Tığ / / Iğne 2. ed. MTEF. ve ekleyin. . Legprombytizdat, 1989. . Krishtaleva VS:. Legprombytizdat, 1987. Yaratıcı el sanatları. Sayı 7. Ltd "Ji Fabbri Edishinz."

Kadın iğne / Trans tam Ansiklopedisi. Fransız çevrilmiştir. .: Rise, 1992. Kaynaklara dayalı ru.wikipedia.org

Related Posts:
  1. elbise

örgü, tığ, tığ tanımı, örgü modelleri, delikli