örgü hakkında

 

Tığ işi tarihi bebek ayakkabı örme

Mısır'da mezar biri çocuk örme terlik bulundu arkeologlar bulduk daha fazla dört bin yıl olduğunu.  Ve çağımızın örgü teknikleri ve ilkelerinin başında en üst düzeyde idi. Örneğin, eski Kahire metal iğneler ile bağlı mükemmel çok renkli ipek elbise, bulundu. IX ve X yy kadar uzanan örme şeylerden korunmuş örnekler.

Olan ayak başparmağı ayak kemeri sandalet arasında geçebilir modern bir eldiven gibi, diğerlerinden ayrılmış bir çocuk çorap, Bulundu.  Mısırlı Hıristiyanlar - Avrupa'da örgü Kıptiler nüfuz inanılıyor.  Misyoner gezilerine yanlarında götürdü triko, tüm dünyanın ilgisini çekmiş ve XII yüzyılda Avrupa'da bir örgü ödev haline geldiğini.

On üçüncü yüzyılda Fransa'da, örme sektörünün oldukça kârlı dalı haline gelmiştir. Şapka, eldiven, forma, çorap örme.  Örme bere - İskoçya'da, geleneksel başlık var.  İlginçtir, örme ilk bir erkek meslek olduğunu ve erkeklerin özel anlaşmaların kadın rekabet ile mücadele etti. 1612 yılında Prag chulochniki ceza ağrı tek bir kadın çalışmaz söyledi!

Ancak daha sonra, yaygınlaşan örme, onlar öncelikle kadınlar tarafından meşgul oldu.  Ve hala erkek örme ilgi kaybetmedik. 1946 yılında, tığ insanın ulusal Amerikan rekabeti kazandı ve ödül - Altın kanca - şahsen Estee Lauder ile servis edilir.  1589 yılında asistan kilise rahip William Lee trikotaj Vulbridzha icat etti.

Yerine kooperatif örgü zaten hamal rekabet edemedi sanayi, ortaya çıktı.  Bir zamanlar orada örgü el makine yerini alacak olan bir fikir, ancak üretilen ürünlerin büyük seri üretim, daha değerli şeyler el ile bağlı olurlar.  Bu, özellikle geçerli tığ işi.

örgü çok motoruna benzer ve her zaman açık teklik, ürünün bireysellik crocheting çünkü.  Tığ işi dantel arayışım, Aziz Peter Katedrali, İtalya'da başladı.  Sunak örtüsü ve giyim süslenmiş güzel dantel arasında 16. yüzyıla ait birkaç örnek, bir kanca yapılmış hala.

16. yüzyıldan itibaren, tığ işi dantel, giyim ve ev eşyaları ", Avrupa'da yürüyüş" gitti ve 19. yüzyılda bu sanatın gerçekten takı oldu. Zaman dokuma kumaşlar, müze ve özel evlerde korunmuş, güzellik ve zarafet, şaşırtıcı karmaşıklığı ve yeteneğine hayranım. En büyük gelişme tığ işi dantel İrlanda aldı.

Bunu göze alamazdı çok pahalı Brüksel dantel, örnek alarak, yoksul ve cahil İrlandalı köylü başyapıtları seviyesine tığ işi dantel sanatını getirdi.  Sözde İrlanda dantel, ve bu gün büyük bir fiyata.  Sert iklimlerde kadınların ülkelerde ev için uzun kış geceleri, vyvyazyvaya sıcak, güzel ve orijinal giysi geçirdi.

Güneş şapka, şemsiye, şal ve eldiven gelen Yuzhanki sığınma üretim için büyük harcamalar gerektirmeyen ellerini, bağlı - sadece iplik ve kanca.  Masa örtüleri, peçeteler, nevresim, giysi, ayakkabı ve oyuncaklar, hatta pencere ve havlu, paspaslar, çanta, şapka ve eldiven, battaniye, yatak örtüleri ve yastıklar, mobilya ve mücevher bazı parçaları üzerinde perdeler: Bu aksesuarlar ile her şeyi bağlayabilirsiniz.

Şimdi - aslında bir konu ve kancalı. Herhangi bir iplik bağlamak, ancak onları kanca sığdırmak için her zaman uygun olmalıdır.  Ipliğin kalınlığı kanca kalınlığı en ince noktada olduğunu eşleşmelidir "boyun."

İnce kancaları genellikle sadece metal sayı 00 (iş parçacığı ince için, örneğin, geleneksel makara, Sayı 40, 30, 20, 10) 14 numara olarak değişmektedir, orta ve büyük kanca alüminyum, plastik ve olabilir ahşap, P B harfleri (2,5 mm) (16 mm) ile ayırt. Bu, - ana kanca.

Tunus daha uzun kanca ya da Afgan, tığ işi vardır, bu kancalara konuştu olduğu gibi, döngüler çok sayıda tutabilir.  Ve son olarak, kanca adını vermeyeceğim "saç tokası" kanca, bu dizeleri büyük bir saç tokası gibi, ilk başta yara ve daha sonra her zamanki tığ işi dantel dikiş ve döngü çalıştırılır etrafında bir uzatılmış kare temsil eder.

Kayıt desenleri ve resimleri ve dergi "Penelope" de 1824 yılında çıkan Hollanda, ilk yayınlayacak. İngiliz ve Amerikan: işaret ve sembollerin birleşmesi ile sona erdi ve on dokuzuncu yüzyılın sonunda gösterim iki sistem geliştirilmiştir.

Geleneksel işaretleri desenleri kayıt için aynı sistemi kullanılmaktadır Rusya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya'da, ve Avustralya, İngiltere ve bazı Commonwealth ülkelerinde - diğer, İngiliz, ancak bunları anlamak mümkün çünkü tüm önde gelen yayın çevirilerin bir özet tablo sağlar.  Ben hemen hemen her zaman bana öğretilen yapıldığı bu sistem, Amerikan, onu aynı Rus kullanın.

Örgü başlatmak için, öğrenmek gerekir "ABC." Bu büyük ve zor değil değildir. Hızlı bir şekilde alışmak.  Örgü - üretim giysiler bir yöntem, manuel (iğne ve kanca) ve motorudur.

Firavunların mezarlarının birinde çocuk örme çorap bulundu. O zaman bizim denize benzer ayakkabıları giyen beri başparmak ayrı vyvyazan oldu.  5. yüzyılda. Doğu'da gelişti ve o güne çorap için bez ve ince deriden yapılmış Avrupa'da düşen yaklaşık 9, Örme.  Avrupa'da, çorap örme orada vardır.

Onlar yıpranmış ve krallar ve maiyeti vardı.  İspanya'da, sadece 16. yüzyılda. Alınan tanıma çorap örme ve İngiliz Kral Henry VIII el örgüsü çorap bir çift pahalı bir hediye vardı.  Çoraplar 77 ve 18. yüzyıllarda giyim gerekli bir madde idi. Soğuk havalarda erkeklerde çorap sadece 12 çift giydi. Bu örme erkek yapan bir kural değil, kadın gibi, o zaman bilinir.

1589 yılında galvertonsky rahip William Lee örgü makinesini icat eden, fakat hortum bu makineye bağlı çünkü Kraliçe I. Elizabeth ona bir patent reddedildi, o kalın ipek dikilmiş gibiydi ve dürüst çalışma ile para kazanmak için mucit tavsiye . Lee Fransa'ya taşındı ve Rouen şehri, ilk mekanik örme atölyesi kurdu.

Geç 18. yüzyılda. Fransa'da bir tüp içinde yuvarlak örgü makinesi, örme kumaş icat etti. Onlar çok daha ucuz olduğu gibi hızlı bir şekilde el ürünler yerine bir makine üzerinde örme çorap,.  Elbise malzemelerle.  Biz kimin başında tarihin derinliklerinde kaybolmuş olan eski el sanatları hitap.  Eski Dünya bulunan en eski triko, IY-Y cc aittir. MS, ve Yeni Dünya (Peru) olarak - W Yüzyıl için

Ne daha önce oldu? Nitekim ilk kanıt örme, çizim desen, renk seçenekleri oldukça gelişmiş teknikler hiçbir şey gösterir ve daha önceki gelişim sırasında, hiç şüphesiz, çok uzun oldu.  Bu nedenle, araştırmacılar çağımızın örgü tekniği sahibi ve kullanmadan önce, insanların çok uzun başladı kanıtlamaya çalışıyorlar.

Doğu'nun çeşitli ülkelerinde kanıt eski zamanlarda örme konfeksiyon kullanması iddiaları var. Beni-Amenemhta bir mezarda Hassan yaklaşık yy H1H ilişkin, duvar çizim ortaya çıktı ve Samiler temsil etmek.  Örme ceketler bir tür giymiş aralarında dört kadın figürleri.  Onun çorap Nineveh Senaheriba bulunan kabartma savaşçı olarak saray kalıntıları, modern olanlar için şaşırtıcı benzer.

1867 yılında, çorap tarih çalışmasında William Felkin örgü "İlyada" ve Homer "Odyssey" oluşturulması sırasında, Truva savaşı sırasında bilinen olduğunu kanıtlamak için mantık az ya da çok mantıklı kullanarak denedim, ve sadece çevirmenler ve copyists hataları değil, aynı zamanda, çünkü bu tür terimlerin olasılığı kelime "örgü" ve "dokuma" almıştır.  Bildiğiniz gibi, Penelope, kocasının dönüşünü bekleyen en kısa sürede gelinlik hazır olacak gibi evlenecek ölçülü istekli talipleri söz Odysseus, ama gece her zaman gün renginde ki çözülür.

Aslında, Penelope iplik ve gözle görülür sadece bağlı tuval bozmadan, hızlı bir şekilde çözülür, ancak dokuma etmeyecek şekilde, bu örgü oldu.  Ve savaş antik Yunan vazo sırasında 2500 yıl sonra büyük Venedik Doges şapka dönemin andıran dar, dar pantolon, örme tayt Troy esir soylu görüntüleri bakın.

Ama bu sadece spekülasyon ve tahmin, artık sık sık yalanladı veya sorgulamaya arkeolojik araştırma alınır. Görece gelişmiş teknoloji - - III bakın - Y cc biz erken kaybolmamış tığ işi dikkate alırsak M.Ö. ve birbirinden çok uzak yerlerde, bu kanıtı olarak kabul edilebilir ki tam olarak ne zaman bilinen olmasa da, çok daha erken kökenli örgü.

Biz geçmişte, emek her tür yavaş yavaş gelişmiş olduğunu varsayarsak, insanların çağımızın önce örme birkaç yüzyıl öğrendim ihtimali gözardı edilemez.  Örgü - fazla üç bin yıldır var olan dekoratif sanat en eski formları biridir. Örme Mısır, Roma ve Yunanistan'ın antik mezar bulundu. Örgü hakkında, antik Yunan efsaneleri biri söyledi.

Pallas Athena saygı tanrıça biriydi. Bu, insanlar akıl ve ilim verdik onları sanat ve zanaat öğretti. Antik Yunan Athena kız onları nakış öğrettiği için saygıyla karşılandı.  Ustaları arasında Arakne ünlü hava resimleri, bez boyacı kızı olarak şeffaf tkavshih.

Arakne sanatı kaldırdı ve maç kendini tanrıça Athena aramaya karar verdi.  Gri saçlı, kambur yaşlı kadın kisvesi altında tanrıça Arakne huzuruna çıktı ve kibirli kadın uyardı - tanrılar üzerinde olamaz, sadece eşit aşmak için çalışıyoruz.  Arakne yaşlı bir kadının bilge tavsiyeleri dinlemedi. O tanrıça tuval güzelliği ile karşılaştırılabilir bez, renginde.

Ama iş Arakne ifade saygısızlık ve hakaret olarak tanrılar için.  Athena öfkeli, Arachna iş yırttı ve kız kanca çarptı. Mutsuz Arakne utanç, intihar acı değil. Athena kibirli kadın kaydedilmiş, ancak bir örümcek haline çevirdi. Ve örümcek Arakne bu yana her zaman web örgüleri.

Ve gerçek hayatta, insanlar iplik olarak internet kullanmak için çalışmışlardır.  Antik Çin'de, örümcek ipeği dikilmiş elbiseler seçin.  Kumaş Paraguay halkının web dokunmuştur. Fransa Kralı Louis XIV, Montpellier hediyelik çorap ve örümceklerin ipek ilişkili olan eldiven Meclisinden almıştı.

1709 Fransız doğa bilimci olarak, Bon de Saint Hilaire ayrıntılı olarak kumaş bir web dönen temellerini açıklanan "örümcek ipliği kullanımı üzerine," bir tez yazdı. Wide Web'in ipek üretimi için uygun bir malzeme olarak kabul edildi.  Gerekli formu (nefilly) ve Örümcek Madagaskar adasında ve Afrika'nın doğu bölgelerde bulunmuştur. Bu örümcekler bir başparmak büyüklüğünde, çapı 8 metre kadar yakalama örgü ağı. Onun aşırı ince iplik rağmen güçlü.

Büyük çekirgeler ve küçük kuşlar sadece karıştı. Yeni Gine adasının sakinleri küçük gölcükler ve nehrin sakin backwaters bir web bir balık yakalamak.  Balık dışında bir web Fiji ve Solomon Adaları ağlarının Adada bu böcekler, ötücü kuşlar ve hatta çevik yarasalar yakalamak.  Web kumaş şaşırtıcı derecede hafif ve havadar.

Yapay ve doğal ipek her türlü güçlü ve daha esnektir. Ancak sanayi üretiminin örgütün zorluk sadece müzelerde görülebilir doku bir web yol açtı ...  Uzun hayatınızı süslemek için çalışıyor, insan becerisinin yüksek seviyesine ulaşmıştır basit formlar ve iddiasız ile desen kombinasyonu ile basit malzemeler kullanmaya çalışmışlardır.

Orijinal örgü El sonra bir sanat formu haline sadece faydacı zorunluluk olarak ortaya çıktı.  Knits her zaman çok çok değerlidir. Örneğin, Avrupa'da da ilk başta sadece çok zengin insanlar olabilir.  Örgü ipek çorap bile krallar için bir hediye oldu!

Örneğin, İsveç Kralı Erik IV ipek çorap bir çift emretti. Ve maliyet - yıllık maaş kraliyet kunduracı  Iplik örme ve sert tasarruf çünkü örgü tarihini tespit etmek çok zordur. Yine de, bu sanatın bazı kanıtlar görüntülerin şeklinde bize geldi.  Mısır mezarlarında (M.Ö. 1900) bir kadının korunmuş görüntü birinde, sizin çorap koymak. Künye çorap 79 MS Pompei'nin donmuş lav bulundu

Çocuk çorapları III-IVV.  M.Ö. Mısır'da bulundu.  Bu çoraplar bir başparmak sonra bir kayış ile dikkate ayakkabılar, sandaletler şeklini almıştır. Çorap başparmak üretiminde eski Mısırlılar eldiveni gibi, ayrı ayrı cins.  Daha sonra bir yerde IX-XI yüzyıllarda, bazı yetenekli Örgü senin ayak bile metinleri işlemek için başladı. Detroit ve Badelya ve müzeler drevnearabskim metin ile eski Mısır örgü, pamuk ipliği gibi örnekleri tuttu.

XV-XVI yüzyıllarda örgü oldukça aktif Avrupa'da ve bir ödev ve karlı bir sektör haline yayıldı: örme çorap, çorap, eldiven, davlumbaz, ceket şapkalar. Daha sonra İskoç bir Headdress için geleneksel hale vardı - alır Örme. bütün örgü dükkanı vardı.  1589 yılında Vulbridzha William Lee yardımcısı bucak rahip örgü makinesini icat etti.

Ama makine üretimi daha seri üretim ürünleri, daha değerli elle yapılmış bir ürün oldu ve bu tür ürünlerin makinede tekrar edilemez çünkü özellikle ürünleri, tığ işi ile ilgili. Ve olabilecek örme kumaş değil, tığ gibi bir örgü makineleri, hala var.  Zamanla, usta sanat vardır, triko müze girmektedirler.

Örneğin, iki kazak XVII yüzyılda İsveç saklanır - Stockholm Kuzey Müzesi ve Göteborg Tarihi Müzesi'nde. Genellikle iplik bir renkten örme Avrupa kazak da, ters örgü dekorasyon resimli bez döngüler, ama Araplar yine de birkaç bin yıl önce karmaşık, çok renkli desenler yapmak.  Bugün bu sanatın yeni motifler, kompozisyon teknikleri ve modern malzemeler ile zenginleştirilmiş, gelişmeye devam etmektedir.

Bu derste, nakış ve dokuma ile ilgili bir çok triko ve tığ işi çalışmaları dikiş bilgi gerektirir.  Yine de, iğne veya başka türde olumlu el örgü. Iplik-can çok kaybı olmadan birkaç kez kullanılabilir - Özellikle cazip kaynak malzeme olmasıdır.  El örgü benzersiz, eşsiz bir model üretebilir.

Nasıl mümkün gibi dantel, battaniye, giysi, oyuncak, takı gibi süs eşyaları, çeşitli kanca yapmak.  Gerçekten de, jarse olmadan gardırop hayal etmek artık çok zordur.  Knits onların sıcak ve rahat içinde, rahat ve dayanıklı, pratik ve zariftir. El örgü bize, bireyselliklerini ifade iplik doku ve renk seçerek görüntüyü tasarlanmış sağlar, bu ürünlerin tasarım ve stil, örgüler.

Sizin örme izin verilirse yakın bir ilişki tarz, desen ve kombinasyonları konuşmacı ve kanca.  Sergiler, dergiler, ekran modelleri sayesinde, kendi benzersiz görüntü ve ruh hali oluşturabilir.  1) Kitaplar SA Tarasenko, "Fun el sanatları tığ işi ve örgü."  2) elbise malzemeler ile.

el örgü, örgü, örgü, bere örme