örgü hakkında

 

Kapaklar ve şapkalar

Teb de mezar şekil üzerinde boyalı ilk şapka biri: saman yapılmış bir şapka bir adam. Yunanlılar faydacı şapka belirtilen ve sadece seyahat için onları giydi. Ama sadece o zaman bir "şapka" ve "hat" olarak adlandırdığımız bu şapka iki ana tipi vardır. Kenar boşluğu olmadan Hat Yunan Pylos, kaput bir tür, sıkı başkanı.

Ve Yunan Petasos şapka, bir taç ile elbise ve alanları emin olun gibi. Daha sonra kötü hava seyahat için uygun olduğu ve hiçbir rüzgar ve yağmur olup olmadığını o bir kayış veya kemer üzerinde asılı olduğu için, Petasos, sırtüstü döküm.  Şapka güç, güç sembolü iken. Örneğin, eski Mısır'da sadece Firavun taşıyabilen büyük Komiteler bir taç konulmuştur çizgili kumaş dışında.

Tüm diğerleri, köleler hariç, bitki liflerinden peruk ile içerik edildi. Ne asil bir adam, peruk ve saç daha süslü. Eski Yunan'da, erkekler ve kadınlar başı açık gitti, ama yıpranmış düşük yuvarlak seyahat ederken (fresk ve heykeller bir şapka tanrı Hermes ayaklı bir haberci tasvir) alanları ile fötr şapka.  Orta çağlarda, erkekler hem de kadınlar vardı pelerin, başlıklı kat.

Davlumbazlar çeşitli biçimlerde var. Bazen başlık sonuna kadar uzun beline altında asılı edilmiştir. Ortaçağda şapka bir süs ve lüks olur.  İnsanlar tüyleri (tüyler, tutamlar), kürk, şeritler ve mücevher süsleyin.

Şapka lüks bir madde vardı, bu şeritler, kürk, tüy ve elmas ile süslenmiştir. İşte bir Augustinerinnen keşiş (XV yy) yazmak için nasıl "boş erkek vatandaş daha sonra üç ya da dört kat pahalı bir tül, ipek kafes satın alınan bir başlık, giyer, bu altın ve gümüş kafa iğne ile dekore edilmiş, bu alnına dekorasyon kullanan (ya da meme) boyun veya mercan kolye civarındadır ve son parlak saçlar ölü kadın satın aldı.

Tüm bu yüz zlotys burada pek yeterli, kafa süslüyor bir kadın olmalı. " Bayanlar ve bazı erkekler Genin giyim - yüksek koni biçimli şapka.  Genins icat ve Bavyera 1395 Isabella moda haline getirdi öneririz. Sadece yüz yıl sonra, laik giyim kayboldu, ancak tamamen ortadan kalktığı değil, bu masonlar başladı.

Genin 3 feet (1 m) yüksekliği olan prensesler için çerçeve, mahkeme 2 feet (60 cm) dahi vardı. Çerçeve sert kağıt veya kolalı bez yapılmış ve ipek ya da diğer zengin kumaşlarla kaplıydı. Şeffaf bir perdenin arkasında Genin astı. O sık sık yüzünü kaplı.

Tüm vybivshiesya saçları alnına ortasında küçük bir üçgen sadece vardı, tıraş.  Repin bazen daha fazla kapı kesmek zorunda kaldım o kadar yüksek oldu.  Yakılmaya mahkum sapkınların bile başkanı, alevler ve şeytanlar boyalı hangi karton keskin bir üst ile bir kap ile taçlandırdı. Genin daha sonra iki hilal şeklinde veya kömür satın aldı.

Doğudan, türban ile ilgili moda geldi Avrupa'da da yaygın hale gelmiştir.  Bu erkekler hem de kadınlar tarafından giyilirdi. Sarıklı Persler aşağı bağlıydı olsun, denir.  Persler itibaren İslam dünyasındaki bu Headdress yayıldı. XVII ve XVIII yüzyıllarda türban Avrupa moda kayboldu ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Mısır (moda imparatorluğu) ve tekrar Napolyon kampanyası sırasında yalnızca yeniden görüntülenir.

Türban türban yakın - bez kumaş Orta Asya'da takkeleri, fezzes vb üzerinde başını sarılı, bu başlık 5 yaşında yaklaşık bir gün emekçi ve yoksul, bütün diğer erkekler giymek izin verilmediği doğru vardı .  Türban kolayca bel kayışı haline, ön ve ev olabilir. Avrupa'da Ortaçağ'da kapak geldi.  Bu hem kadınlar hem erkekler banyo ve uyku için indirin.

Erkek kapak yüzü aşağı asılı uzun sonunda olabilir. Daha sonra bu Headdress erkekleri reddetmiş ve bayanlar XIX yüzyılın sonuna kadar giydi oldu. Avrupa'da XIV ve XV yüzyıllarda Fransız moda hakim. Caps uzun ve koni gibi keskin idi. Erkeklerde, hepsi tavuskuşu tüyleri ile süslenmiştir.

Aynı zamanda çok popüler fötr şapkalar, yapılan Rus ustalar az. Eski zamanlardan beri tüm sınıfların Doğu Slavlar başkanı birkaç büyüyor, şapka yükseldi.  Köylüler, yukarı doğru sivrilen, yüksek taç kap vardı keçe rulo edildi. Murmolki - düşük uçları yuvarlak kürk kenar ve kadife brokar taç ya da vardı.

XVII yüzyılda Franta ve okçu düşük ve yüksek, sivri yumuşak kadife taç kenar kürk şapka giydi. Boyars çok katmanlı kap tercih etti. Başlarına Ev nakışlı kapağı-tafya (veya calotte) yükseldi. Eşiğin ötesinde, bu ve gorlatnuyu şapka (bu canavarın boğazında alıyor, kürk elde edilmektedir) üstüne bir kap koyun. Bu şapka için tüm diğer soylu ayırt edilebilir.

Rusya'da, evli kadınlar "çıplak", hiç yürüyemiyordu. Onlar kokoshniki, iki boynuzlu başladı, tek boynuzlu Magpies edildi.  Fransız Devrimi, daha demokratik hale göre kolaylaştırır.  Kırmızı ve beyaz mavi - Cumhuriyetçiler ulusal renklerde boyanmış üç renkli fiyonklar ve kurdele ile süslenmiş kırmızı Frig kap, bir başına koyun.

Frig cap eski çağlarda ortaya çıktı. Sonra başını yürümek Roma köleleri izin verilmedi kapalı, bu yüzden kaçmayı başardı olanlar, hemen formu Frigler ödünç olarak küçük harf, başları üzerine çıkarmak. Onlar denir - "özgürlük kapakları." Yüzyıllar boyunca özgürlük insanların arzu simgeleyen, şapka için moda yankıları olmasıdır.

Ulusal renklerde boyanmış üç renkli fiyonklar ve kurdeleler, süslü Şapka - mavi, kırmızı ve beyaz. Bizim daha yakın zamanda, hızla değişen moda. Antik modeline ne popüler bantları. Fırfır ile bu kaput, bir siperliği ile bir kask.

Deve kuşu tüyleri ile lüks tesisler yedeklemek için. XV yüzyılda bir şapka görünümü ve şekli kişinin işgal işaret etti: noter harıl şapka, akademisyen ilahiyatçı giydi - düz dikdörtgen taç ile siyah bir şapka. Sanatçı ve doktor tercih alır. XV-XVI yüzyıllarda için moda bere erkek ve kadınlar arasında yayıldı. Bere - yumuşak düz şapka yuvarlak veya kare - çoğunlukla nakış ve tüylerle süslü, kadifeden yapılmış.

Şaşırtıcı olan, zaman içinde değerini kaybetmez almasıdır.  Bere olmadan XIX yüzyılın ikinci yarısında artık 1920 iyi haklı kadın gardırop alınmasında olduğu gibi, tedavi edilir. XVI yüzyılda, keçeden yapılmış büyük bir şapka yayıldı. Hollanda'da özellikle popülerdi.  Bu şapkalar genellikle Rubens ve Rembrandt tarafından resimlerinde görülen bu yana, o zaman şapka a la Rubens, a la Rembrandt denir.

İç ve dış mekan erkeklerde şapka ile bırakmayın. Hatta masada o kaldırılmaz. Bir yay şapka ile bir yarım daire açıklar.  Bu silindir, onlar tanıştığında kaldırmak mümkün değildi. Bayan Cavaliers ile aynı şapka giydi. Ancak, daha yüksek bayan saçı, daha karmaşık ve o talep yüksek şapka oldu.

Rüzgar ve kumdan saçları korumak için Headdress çıktı - çadır gibi koç.  XVIII yüzyılın başında şapka alanında çeşitli yerlerde aşağı eğmek oldu. Zamanla, alanlar sürekli moda, şapka formu ve başka kesim başlar kıvrılmış.  Kısıtlı bir üç açılarda alanları ile şapka - pestil görünür. Rokoko bir çağda XVII ve XVIII yüzyıllarda onun kadın ve vardır, pestil üniforma parçası haline gelir.

XVIII yüzyılın sonunda bu dvuhugolnaya şapka üstlenilmekle oldu. Kolayca o bir resepsiyon veya bir top olmak zorunda kaldığı oluşan ve kol şövalye altına yerleştirilir. İngiltere'de, her bir silindir var - küçük alanlar ile yüksek bir şapka. Silindir kuyrukları gündüz giymeye başladı günlük bir madde haline gelir.  Başlangıçta, moda renkli silindir (özellikle açık gri) olmakla birlikte, zaman içinde bir kesinlikle monoton oldu.

Sizin orada kolaylık ve opera şapka için - tel çerçeve üzerinde opera şapka (şapka Gibusa).  Kolayca gözleme için basık, ve 1835 yılında, kolunun altında sakladı olan bu şapka, Paris Gibus icat etti. 1914 yılına kadar opera şapka, Abiye ek olarak, gece elbisesi erkeklerin üye oldu.

Silindir paralel olarak, XVIII yüzyıldan beri, yüksek kaliteli kumaş, çok ince bir üretim, kendi üretim aşağı kunduz IPT keçi uygulandığı için bir kunduz vardı. Yavaş yavaş silindir ve kunduz yaklaştı ve 1850 sonrası ortak bir şey vardı - pot.  Bowler dar bir düz alan ve katı kubbeli taç vardır, ara sıra gri hariç, hemen her zaman siyahtır.

Şemsiye ile XX yüzyıl melon şapka orta abiyeler tipik bir unsuru olarak kabul edildi kadar Londra City.  1850'li yıllarda, popüler ve kaput oldu - küçük, son derece yıpranmış kaput, ancak XIX yüzyılın sonunda çok yaşlı kadınlardı. Sert düz yuvarlak taç ve düz alanları ile bir hasır şapka - XIX ve XX yüzyıl orada hasır şapka ile girerken.  Çok yakında kadınların giyim ve başladı.

Küçük, dar şapkalar ve kafa olarak Modern başlıklı örgü kep, şapka alanları ile popülerdir. Keçe, kumaş - Yaz aylarında genellikle hasır şapkalar, serin sonbahar giyerler. Kış kürk şapka gibi bir şapka türban gibi basit formlar, yerli Rus kürk şapka, onun kap ve akımlar var. Hat örme (bir spor tarzı) veya kürk (kulak kapakları ile kapak) olabilir. O da sahiplerinin depersonalizes.

Yani sadece kendi stilini yaratma sorunu umurumda değil insanlar bunları giyebilir. Başka bir şey - şapka. "Ben şapka için bir zayıflık var.  Benimle Kaç oldu! Herhangi bir eğlence, zarif ve eksantrik, komik ve dramatik vardır.  Bence, bir şapka bir kadın asla unutamam "- Loren diyor. Bir şapka yüze kolay değildir seçin.  Hat - Bu tamamlar veya bir takım layık, veya aksine onu şımartacak son dokunuşu.

Hat, göze göz alıcı yok. Ayrıca yağmur, soğuk ve rüzgara karşı korumak için, rahat olmalıdır. Ve yine de - süslemeleri ve bireysellik vurgulamak.  Philip Tracy, en iyi tasarımcı aksesuarlar için üç seçkin İngiliz ödül, bir şapka seçmek için müşterilerine yardımcı: "Bu tamamen görünümünü değiştirmek üzere değil, şapka daha cazip hale yardımcı olacaktır."

Bu parlak ve güçlü bir karakter uygun bir şapka gerektirir - olağanüstü. Büyüme ortalamanın altında ise bayanlar tam güvenli, geniş kenarlı şapka takabilirsiniz. Kadınlar için ise, tersine, sınırları olmayan bir şapka giymek yüksek önerilmez.  Modern tasarımcılar geniş kenarlı şapka, örneğin "Seville" gibi en popüler stilleri, "bersalino" panama tercih ederim.

Arka plan akımlar ise erken yüzyıllarda, uzak kadar popüler taşındı ve küçük bir düz ağız ile erkek modeli gibi. Zarif şapkalar toplulukları (moda, Chanel kez teklif) alanların çevresi eşit kavisli ile tamamlanmaktadır. Modern şapkalar genellikle altmışlı yılların ortalarında çelenk şeklinde zengin dekoratif yüzeyler, ya da boktan meyve bir grup var.

Çiçekler doğal meyve ve gaudily alacalı renkleri gibi Lekeli ya da çizgili kumaş gibi bir çok sıradışı renkler olabilir.  Küçük büyük harfler flört tüy olabilir. Deriden yapılmış bir şapka - sömürge halk kostüm şapka saman veya hurma saplarını, kot tarzı tamamlar. Modern kumaş

Toplulukları (tehnotkaney sözde) şeffaf renkli vinil sade tarzı yapılmış şapka ile mükemmel bir görünüm. Ayrıca, şapka kendi elleriyle hafif yapılabilir.  Bize ünlü şapka değişiklikler Parajanov anımsayalım.  Her zamanki panamku o perdenin bir parça, folyo, şeker bir kutusundan şeritler, cicili bicili ekledi.

Evet, ben bir kez EM Remarque şunları söyledi, ve tabii ki, haklı olduğunu bir harika ifade bitirmek istiyorum: ". Size gelen bir şapka, hukukun tüm vücut daha fazla manevi destek" Malzemeler www.siringa.ru

yo, elbise, şapka, yo, örme alır